A PASARÉTI SZENT ANTAL KÓRUS TÖRTÉNETE

A Szent Antal Kórus története nemcsak próbák, hangversenyek, szolgálatok sorozatából áll, de a közösséget formáló barátságok, közös kirándulások, utazások, karácsonyi ünneplések, farsangi bálok is részei a kórus életének. A kórus lelkét, összetartó erejét a vezetők és a tagok lelkesedése, egyénisége, a közös múlt emlékei, sikerei jelentik. A kórustörténetbe mindez - ha láthatatlanul is - de beletartozik.

A mai Szent Antal Kórus a budapesti pasaréti téri Szent Antal (ferencrendi) templom kórusának és a Rózsadombi Kapisztrán Szent János templom (Bp. II. Tövis u.) Palestrina Kórusának egyesülésével alakult.

Pasaréti Kórus: 1934-ben alakult Susán Semjén atya kezdeményezésére azzal a céllal, hogy a pasaréti ferences templom zenei életét színesítse. A kórus rendszeresen énekelt a vasárnapi szentmiséken. Kiváló karnagyok vezetésével az orgonakíséretes és acapella miséken, motettákon kívül ünnepi alkalmakkor zenekaros műveket (pl. Mozart: Koronázási mise, Haydn: Nelson mise) is előadtak.

Rózsadombi Palestrina Kórus: Vajda Ferenc ferences gimnáziumi tanár alapította meg 1960-ban. A főleg fiatal tagokból álló kórus a rózsadombi Kapisztrán Szent János templom énekkaraként a vasárnapi szentmiséken énekelt. Széles repertoárja volt, mely sok Palestrina művet (miséket, rövidebb kórusműveket) tartalmazott, de a klasszikus zenekaros misék is rendszeresen szerepeltek műsorukon.

1965-ben a két ferences templom kórusa egyesült, és attól kezdve a pasaréti Szent Antal templom kórusaként működnek. Egyesülés után továbbra is Palestrina nevét viselte a kórus, majd 1999-ben, stílszerűen Páduában, a Szent Antal Bazilikában, zártkörű áhítat keretében felvette a Szent Antal Kórus nevet.

A pasaréti Szent Antal kórus elsődleges feladata a templom liturgikus szolgálata. A rendszerváltás óta a templomi szolgálat mellett a kórus részt vesz a kerület és Budapest zenei életében, az ország vidéki helyszínein gyakran szerepel egyházzenei hangversenyekkel, ökumenikus kórustalálkozókon való részvétellel, világi koncertekkel. A Szent Antal Kórus számos más kórussal ápol baráti és zenei kapcsolatot, rendszeresek a közös koncertek, találkozók egyházi és világi kórusokkal. A zeneirodalom nagy oratórikus művei, zenekaros misék és rövidebb kórusművek, feldolgozások egyaránt részei repertoárjuknak, több kortárs magyar zeneszerző művének bemutatása is a kórus nevéhez fűződik. A kórus karnagya 1982. óta Déri András, akinek vezetésével az énekkar summa cum laude hangversenykórus minősítést nyert el. Az átlagosan évi egy külföldi szereplésüket kórusversenyek, illetve társkórusok meghívásainak, egyházzenei intézmények felkéréseinek teljesítése jelenti.


A Pasaréti Szent Antal templom plébániájának története